Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10169064-5006100LF
| Part Number | 10169064-5006100LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Rec 550Pin 6H Without-Shield |
| In-stock | 624 |
request a quote
10169064-5006100LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | DensiStak |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 550 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 11 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Pick and Place, Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Mated Stacking Heights | 8mm |
| Height Above Board | 0.260″ (6.60mm) |




