Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
10169995-040000LF
| Part Number | 10169995-040000LF |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 40Pos 0.4Mm 3Mm Stacked Height B |
| In-stock | 2800 |
request a quote
10169995-040000LF Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Fine Pitch |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 5.12µin (0.130µm) |
| Mated Stacking Heights | 3mm |
| Height Above Board | 0.090″ (2.28mm) |




