Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
request a quote
1106473-3 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HIP.24, HTS |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Box |
| Connector Type | Hood |
| Style | Top Entry |
| Size | – |
| Lock Location | – |
| Thread Size | M40 |
| Size / Dimension | 6.142″ L x 2.244″ W x 3.543″ H (156.00mm x 57.00mm x 90.00mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | Zinc |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




