Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
114713-E
| Part Number | 114713-E |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Microstac Herm Dr 50Pos |
| In-stock | 522 |
request a quote
114713-E Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MICROSTAC |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Non-Gendered |
| Number of Positions | 50 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 5mm |
| Height Above Board | 0.179″ (4.55mm) |




