Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1200710086
| Part Number | 1200710086 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Receptacle Male 4Pos Gold Idc |
| In-stock | 8 |
request a quote
1200710086 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Brad Micro-Change 120071 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Male Pins |
| Number of Positions | 4 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | M12-4 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | IDC |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | Keyed |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Zinc Die Cast |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Black, Silver |
| Ingress Protection | IP65/IP67 – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Voltage Rating | 125V |
| Cable Opening | 0.138″ ~ 0.236″ (3.50mm ~ 6.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 80°C |




