Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
124019322112A
| Part Number | 124019322112A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb Type C, Receptacle, Middle M |
| In-stock | 470 |
request a quote
124019322112A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) |
| Mounting Type | Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Horizontal, Mid Mount |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IPX3 – Waterproof |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Voltage – Rated | 30VAC |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | – |
| Equivalent Quality | Amphenol |




