Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
12402075E512A
| Part Number | 12402075E512A |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb4.0 Gen3, Type C, Mid Mount, |
| In-stock | 4612 |
request a quote
12402075E512A Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Tray |
| Connector Type | USB-C (USB TYPE-C) |
| Number of Contacts | 24 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 4.0 |
| Mounting Type | Board Cutout, Surface Mount, Right Angle; Through Hole |
| Mounting Feature | Horizontal, Mid Mount |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Voltage – Rated | – |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Amphenol |




