Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1332124
| Part Number | 1332124 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Male Hdr 6.35Mm 20Pos Smd |
| In-stock | 91 |
request a quote
1332124 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Header, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 20 |
| Pitch | 0.025″ (0.64mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 9mm, 15mm |
| Height Above Board | 0.315″ (8.00mm) |




