Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1404231
| Part Number | 1404231 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Top Entry Szb16 M32 |
| In-stock | 1 |
request a quote
1404231 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HEAVYCON-ADVANCE |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Top Entry |
| Size | B16 |
| Lock Location | Screw Locks on Hood |
| Thread Size | M32 |
| Size / Dimension | 4.941″ L x 2.244″ W x 5.276″ H (125.50mm x 57.00mm x 134.00mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66/IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |




