Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1407638
| Part Number | 1407638 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Base Side Entry Szb10 M32 |
| In-stock | 1 |
request a quote
1407638 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HEAVYCON EVO |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Box Mount |
| Style | Side Entry |
| Size | B10 |
| Lock Location | Locking Clip (2) on Base Bottom |
| Thread Size | M32 |
| Size / Dimension | 3.661″ L x 2.244″ W x 2.913″ H (93.00mm x 57.00mm x 74.00mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | Feed Through |
| Ingress Protection | IP66/IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




