Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1412586
| Part Number | 1412586 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Cplng Bottom Szb10 M32 |
| In-stock | 1 |
request a quote
1412586 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HEAVYCON B |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood – Coupling |
| Style | Bottom Entry |
| Size | B10 |
| Lock Location | Locking Clip (2) on Hood Top |
| Thread Size | M32 |
| Size / Dimension | 2.874″ L x 1.732″ W x 2.953″ H (73.00mm x 44.00mm x 75.00mm) |
| Housing Color | – |
| Features | Cable to Cable, Salt Water Resistant |
| Ingress Protection | IP66/IP67/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




