Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1412747
| Part Number | 1412747 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Cplng Bottom Szb24 M40 |
| In-stock | 19 |
request a quote
1412747 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | HEAVYCON B |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood – Coupling |
| Style | Bottom Entry |
| Size | B24 |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Hood Top |
| Thread Size | M40 |
| Size / Dimension | 4.724″ L x 1.732″ W x 3.110″ H (120.00mm x 44.00mm x 79.00mm) |
| Housing Color | – |
| Features | Cable to Cable, Salt Water Resistant |
| Ingress Protection | IP66/IP67/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




