Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1424676
| Part Number | 1424676 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Receptacle Fmale 5P Spring-Cage |
| In-stock | 8 |
request a quote
1424676 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SACC |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 5 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | M12-5 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Spring-Cage |
| Fastening Type | Push-Twist |
| Orientation | B |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Zinc Die Cast |
| Shell Finish | Nickel |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP65/IP67 – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Voltage Rating | 48VAC, 60VDC |
| Cable Opening | 0.157″ ~ 0.315″ (4.00mm ~ 8.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |




