Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1430989
| Part Number | 1430989 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb 3.0 Pcb Connectorector |
| In-stock | 119 |
request a quote
1430989 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel® |
| Connector Type | USB-A (USB TYPE-A) |
| Number of Contacts | 9 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.0 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP20 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1.8A |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | 5000 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Phoenix Contact |




