Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1467840000
| Part Number | 1467840000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Saisc-M-4/8S-M12-D-Cod |
| In-stock | 1 |
request a quote
1467840000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SAI |
| Equivalent Quality | Weidmüller |
| Packaging | Box |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 4 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | M12-4 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Crimp |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | D |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Zinc Die Cast |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Voltage Rating | 250V |
| Cable Opening | 0.197″ ~ 0.315″ (5.00mm ~ 8.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |




