Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1521-00009
| Part Number | 1521-00009 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| DESCRIPTION | 2.92MM FEMALE BULKHEAD PCB EDGE |
| In-stock | 86 |
request a quote
1521-00009 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2.92mm |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Connector Style | 2.92mm |
| Contact Termination | Solder |
| Shield Termination | Solder |
| Impedance | 50 Ohms |
| Mounting Type | Board Edge, End Launch; Panel Mount, Right Angle |
| Mounting Feature | Bulkhead – Front Side Nut |
| Cable Group | – |
| Fastening Type | Threaded |
| Frequency – Max | 40 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Features | – |
| Housing Color | Silver |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |




