Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
164A19929X
| Part Number | 164A19929X |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector D-Sub Receptacle 15Pos R/A Sldr |
| In-stock | 1 |
request a quote
164A19929X Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 164A |
| Equivalent Quality | Amphenol |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Positions | 15, 15 |
| Connector Style | D-Sub – Stacked |
| Number of Rows | 2, 2 |
| Mounting Type | Board Edge, Through Hole, Right Angle |
| Shell Size, Connector Layout | 2 (DA, A); 2 (DA, A) |
| Contact Type | Signal |
| Flange Feature | Housing/Shell (4-40) |
| Termination | Solder |
| Shell Material, Finish | Steel, Tin Plated |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Ingress Protection | IP20 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Current Rating (Amps) | 7.5A |
| Backset Spacing | 0.283″ (7.20mm) |
| Features | Board Lock, Mounting Brackets |
| Primary Material | – |




