16FMN-SMT-A-TF
Part Number16FMN-SMT-A-TF
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc Top 16Pos 1Mm R/A
In-stock3428
request a quote
16FMN-SMT-A-TF Description
TypeDescription
SeriesFMN
Equivalent QualityJST
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions16
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Pitch0.039″ (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118″ (3.00mm)
Locking Feature
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
Actuator Material
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C