178-H15-513R497
Part Number178-H15-513R497
ManufacturerYolong
DescriptionConnector D-Sub Receptacle 15Pos R/A Sldr
In-stock566
request a quote
178-H15-513R497 Description
TypeDescription
Series178
Equivalent QualityNorComp
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15, 15
Connector StyleD-Sub – Stacked
Number of Rows3, 3
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E); 1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating (Amps)3A
Backset Spacing0.350″ (8.89mm)