181-026-113R171
Part Number181-026-113R171
ManufacturerYolong
DescriptionConnector D-Sub Hd Plg 26Pos R/A Sldr
In-stock151
request a quote
181-026-113R171 Description
TypeDescription
Series181
Equivalent QualityNorComp
PackagingTray
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Connector StyleD-Sub, High Density
Number of Rows3
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A) High Density
Contact TypeSignal
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating (Amps)3A
Backset Spacing0.350″ (8.89mm)