Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19390240428
| Part Number | 19390240428 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 24B Hp Screw Down Hood Top Entry |
| In-stock | 9 |
request a quote
19390240428 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han HP |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Top Entry |
| Size | 24B |
| Lock Location | Screw Locks on Hood |
| Thread Size | M40 |
| Size / Dimension | 5.236″ L x 2.787″ W x 3.327″ H (133.00mm x 70.80mm x 84.50mm) |
| Housing Color | Gray |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66/IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




