Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
1939054-2
| Part Number | 1939054-2 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Plug Usb2.0 Micro B Sld |
| In-stock | 168 |
request a quote
1939054-2 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | USB – micro B |
| Number of Contacts | 5 |
| Gender | Plug |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | – |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 0.5A, 1A, 1.8A |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | 10000 |
| Shielding | – |
| Equivalent Quality | TE |




