Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19396060546
| Part Number | 19396060546 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Side Entry Sz6B M25 |
| In-stock | 20 |
request a quote
19396060546 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han HP Direct B |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Side Entry |
| Size | 6B |
| Lock Location | Screw Locks on Hood |
| Thread Size | M25 |
| Size / Dimension | 3.661″ L x 2.244″ W x 3.583″ H (93.00mm x 57.00mm x 91.00mm) |
| Housing Color | Gray |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP66/IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




