Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19400160478
| Part Number | 19400160478 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 16 Hpr Enlarged Hood, Screw Lock |
| In-stock | 49 |
request a quote
19400160478 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han HPR |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Top Entry, Quad |
| Size | 16B |
| Lock Location | Screw Locks on Hood |
| Thread Size | M25 |
| Size / Dimension | 6.496″ L x 2.283″ W x 4.705″ H (165.00mm x 58.00mm x 119.50mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | Corrosion Resistant |
| Ingress Protection | IP65/IP68/IP69K – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Housing Material | Aluminum, Die Cast |
| Housing Finish | Powder Coated |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




