Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19440031640
| Part Number | 19440031640 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Side Sz3A M20 Ip67 |
| In-stock | 3 |
request a quote
19440031640 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han-INOX |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood |
| Style | Side Entry |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Thread Size | M20 |
| Size / Dimension | 1.063″ L x 1.063″ W x 2.130″ H (27.00mm x 27.00mm x 54.10mm) |
| Housing Color | – |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |



