Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19461160253
| Part Number | 19461160253 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Han-Eco 16A-Hsm1-M25 W. Cover/Ca |
| In-stock | 3 |
request a quote
19461160253 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han-Eco |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Base – Box Mount |
| Style | Side Entry |
| Size | 16A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Base Bottom |
| Thread Size | M25 |
| Size / Dimension | 3.169″ L x 1.969″ W x 1.850″ H (80.50mm x 50.00mm x 47.00mm) |
| Housing Color | Black |
| Features | Cover |
| Ingress Protection | IP65 – Dust Tight, Water Resistant |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |



