Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
19620031120
| Part Number | 19620031120 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Heavy Duty Connector Hood Bottom Entry Sz3A M20 |
| In-stock | 41 |
request a quote
19620031120 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Han EMC |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bulk |
| Connector Type | Hood/Housing – Panel Mount |
| Style | – |
| Size | 3A |
| Lock Location | Locking Clip (1) on Hood |
| Thread Size | M20 |
| Size / Dimension | 2.126″ L x 1.378″ W x 2.268″ H (54.00mm x 35.00mm x 57.60mm) |
| Housing Color | Gray |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP44 |
| Housing Material | Zinc, Die Cast |
| Housing Finish | – |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |




