Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2-2363961-4
| Part Number | 2-2363961-4 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.4Mm Btb Connector H0.8 Rec, 24P |
| In-stock | 27968 |
request a quote
2-2363961-4 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | – |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 0.8mm |
| Height Above Board | 0.031″ (0.80mm) |




