Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2.4J-K292P
| Part Number | 2.4J-K292P |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | COAX ADAPTER 2.4MM TO 2.92MM |
| In-stock | 30 |
request a quote
2.4J-K292P Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2.4mm |
| Equivalent Quality | TYCLON |
| Packaging | Retail Package |
| Adapter Type | Plug to Jack |
| Conversion Type | Between Series |
| Adapter Series | 2.4mm to 2.92mm |
| Center Gender | Male to Female |
| Convert From (Adapter End) | 2.4mm (APC-2.4, OS-50) Jack, Female Socket |
| Convert To (Adapter End) | 2.92mm (OS-2.9) Plug, Male Pin |
| Impedance | 50 Ohms |
| Style | Straight |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Fastening Type | Threaded |
| Ingress Protection | – |
| Center Contact Plating | Gold |
| Features | – |
| Frequency – Max | 40 GHz |




