Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
20588-008E-01
| Part Number | 20588-008E-01 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Fpc Top 8Pos 0.4Mm Smd R/A |
| In-stock | 905 |
request a quote
20588-008E-01 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MINIFLEX® 4-ST |
| Equivalent Quality | I-PEX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 8 |
| Flat Flex Type | FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.12mm |
| Height Above Board | 0.020″ (0.50mm) |
| Locking Feature | Flip Lock, Backlock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




