Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
20613-021E-02
| Part Number | 20613-021E-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc 21Pos 0.6Mm Smd R/A |
| In-stock | 950 |
request a quote
20613-021E-02 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | MINIFLEX® 3-BFNH |
| Equivalent Quality | I-PEX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 21 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top and Bottom |
| Pitch | 0.024″ (0.60mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.20mm |
| Height Above Board | 0.035″ (0.88mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Tabbed, Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




