20617-100E-01
Part Number20617-100E-01
ManufacturerYolong
DescriptionConnector Ffc 100Pos 0.4Mm Smd R/A
In-stock941
request a quote
20617-100E-01 Description
TypeDescription
SeriesMINIFLEX® 2-BF
Equivalent QualityI-PEX
PackagingTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Number of Positions100
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Pitch0.016″ (0.40mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.035″ (0.88mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeNotched, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
FeaturesSolder Retention
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C