Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
20720-020E-02
| Part Number | 20720-020E-02 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Ffc 20Pos 0.5Mm Smd R/A |
| In-stock | 631 |
request a quote
20720-020E-02 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | EVAFLEX® 5-VS |
| Equivalent Quality | I-PEX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 20 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Top and Bottom |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.33mm |
| Height Above Board | 0.075″ (1.90mm) |
| Locking Feature | Auto Lock |
| Cable End Type | Notched |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Phosphor Bronze |
| Features | Solder Retention |
| Voltage Rating | 200V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




