Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2074200081
| Part Number | 2074200081 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.8 Bt Btb H0.75 8P Plug |
| In-stock | 27002 |
request a quote
2074200081 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SlimStack 207420 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 8 (4 + 4 Power) |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 4.00µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.8mm |
| Height Above Board | 0.025″ (0.63mm) |




