Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
20842-030E-21
| Part Number | 20842-030E-21 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Novastack 35-Ph Plug 30P |
| In-stock | 4705 |
request a quote
20842-030E-21 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | NOVASTACK 35-PH |
| Equivalent Quality | I-PEX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 30 |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 1.5mm |
| Height Above Board | 0.048″ (1.23mm) |




