Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
21122831830
| Part Number | 21122831830 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | M12-Md-Pp-Cc-Idc-8P-Xcod-M-Str-S |
| In-stock | 19 |
request a quote
21122831830 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | M12 |
| Equivalent Quality | HARTING |
| Packaging | Bag |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size – Insert | M12-8 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Mounting Feature | – |
| Termination | IDC |
| Fastening Type | Threaded |
| Orientation | X |
| Primary Material | Metal |
| Shell Material | Zinc Die Cast |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP65/IP67 – Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Backshell, Coupling Nut |
| Shielding | Shielded |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Voltage Rating | – |
| Cable Opening | 0.224″ ~ 0.346″ (5.70mm ~ 8.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |




