Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2202510069
| Part Number | 2202510069 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.35 Bt Btb H07 6P Plug Emb Pkg |
| In-stock | 25209 |
request a quote
2202510069 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SlimStack 220251 |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Plug, Outer Shroud Contacts |
| Number of Positions | 8 (6 + 2 Power) |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 3.94µin (0.100µm) |
| Mated Stacking Heights | 0.7mm |
| Height Above Board | 0.024″ (0.61mm) |




