Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2203630800
| Part Number | 2203630800 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.4 Fpc E/O Zif Embt Pkg 80Ckt |
| In-stock | 2244 |
request a quote
2203630800 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Easy-On FD4P |
| Equivalent Quality | Molex |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Number of Positions | 80 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.10mm |
| Height Above Board | 0.079″ (2.00mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Tabbed, Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Gold |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Actuator Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Features | Board Guide, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




