Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
22FE-ST-VK-N
| Part Number | 22FE-ST-VK-N |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Fe Connectorector (Side) |
| In-stock | 390 |
request a quote
22FE-ST-VK-N Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | FE |
| Equivalent Quality | JST |
| Packaging | Bulk |
| Number of Positions | 22 |
| Flat Flex Type | FFC |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.049″ (1.25mm) |
| Termination | Kinked Pin |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.189″ (4.80mm) |
| Locking Feature | – |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Actuator Material | – |
| Features | Low Insertion Force (LIF) |
| Voltage Rating | 200V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




