Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2345-C04TD3AT-S
| Part Number | 2345-C04TD3AT-S |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Ffc/Fpc Connector 0.5Mm Zif T |
| In-stock | 1000 |
request a quote
2345-C04TD3AT-S Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2345 |
| Equivalent Quality | Oupiin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Positions | 4 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector/Contact Type | Contacts, Vertical – 1 Sided |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.173″ (4.40mm) |
| Locking Feature | Slide Lock |
| Cable End Type | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




