Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2357739-3
| Part Number | 2357739-3 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 16G,05Fh,Rec,22Op,4H,Emboss W/ C |
| In-stock | 886 |
request a quote
2357739-3 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Free Height (FH) |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT) |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 220 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | Flash |
| Mated Stacking Heights | 4mm |
| Height Above Board | 0.128″ (3.25mm) |




