Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2379-40FG00DNT
| Part Number | 2379-40FG00DNT |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Fine Pitch Board To Board 0.40Mm |
| In-stock | 500 |
request a quote
2379-40FG00DNT Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2379 |
| Equivalent Quality | Oupiin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 40 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Solder Retention |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.8mm |
| Height Above Board | 0.030″ (0.75mm) |




