Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2386-22X60C3D1LT-S
| Part Number | 2386-22X60C3D1LT-S |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | 0.80Mm Board To Board, 2X60, V |
| In-stock | 100 |
request a quote
2386-22X60C3D1LT-S Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2386 |
| Equivalent Quality | Oupiin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Connector Type | High Density Array, Female |
| Number of Positions | 120 |
| Pitch | 0.031″ (0.80mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 10.0µin (0.25µm) |
| Mated Stacking Heights | 7mm, 10mm, 13mm, 14mm |
| Height Above Board | 0.201″ (5.10mm) |




