Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2394-10FG00DNT
| Part Number | 2394-10FG00DNT |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Fine Pitch Board To Board 0.35Mm |
| In-stock | 500 |
request a quote
2394-10FG00DNT Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2394 |
| Equivalent Quality | Oupiin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 10 |
| Pitch | 0.014″ (0.35mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.7mm |
| Height Above Board | 0.028″ (0.71mm) |




