Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2421840000
| Part Number | 2421840000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Circular Connector Fmale Insert 4Pos Gold Solder |
| In-stock | 8 |
request a quote
2421840000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | SAI |
| Equivalent Quality | Weidmüller |
| Packaging | Bulk,Bulk |
| Connector Type | Insert, Female Sockets |
| Number of Positions | 4 |
| Grade | – |
| Qualification | – |
| Shell Size – Insert | M8-4 |
| Shell Size, MIL | – |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mounting Feature | – |
| Termination | Solder |
| Fastening Type | – |
| Orientation | – |
| Primary Material | – |
| Shell Material | – |
| Shell Finish | – |
| Contact Finish – Mating | Gold |
| Color | Black |
| Ingress Protection | IP67 – Dust Tight, Waterproof |
| Material Flammability Rating | – |
| Features | Board Guide, Insert Only, Requires Shell |
| Shielding | Unshielded |
| Current Rating (Amps) | 4A |
| Voltage Rating | 30V |
| Cable Opening | – |
| Operating Temperature | -25°C ~ 95°C |




