Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2434-C16TD2T
| Part Number | 2434-C16TD2T |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Ffc/Fpc Connector 16 Pin, Bott |
| In-stock | 32 |
request a quote
2434-C16TD2T Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | 2434 |
| Equivalent Quality | Oupiin |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Number of Positions | 16 |
| Flat Flex Type | FFC, FPC |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector/Contact Type | Contacts, Bottom |
| Pitch | 0.039″ (1.00mm) |
| Termination | Solder |
| FFC, FCB Thickness | 0.30mm |
| Height Above Board | 0.098″ (2.50mm) |
| Locking Feature | Flip Lock |
| Cable End Type | Tapered |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Finish | Tin |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Actuator Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Features | Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
| Voltage Rating | 50V |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |




