Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
245804024000829+
| Part Number | 245804024000829+ |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Receptaclet – 0.4Mm Pitch – 24 Pos – 0 |
| In-stock | 5585 |
request a quote
245804024000829+ Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Super Microleaf 5804, Kyocera |
| Equivalent Quality | KYOCERA AVX |
| Packaging | Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 24 |
| Pitch | 0.016″ (0.40mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | – |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | – |
| Mated Stacking Heights | 0.9mm |
| Height Above Board | 0.033″ (0.84mm) |



