Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2563550000
| Part Number | 2563550000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb3.0A T1H 2.3N4 Ty Bl |
| In-stock | 138 |
request a quote
2563550000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Omnimate Data |
| Packaging | Bulk,Box |
| Connector Type | USB-A (USB TYPE-A) |
| Number of Contacts | 9 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 3.0 |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Mounting Feature | Horizontal |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP20 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | 1.8A |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | 1500 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Weidmüller |




