Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
2710810000
| Part Number | 2710810000 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Usb2.0B T1V 3.0N4 Ty Bk |
| In-stock | 138 |
request a quote
2710810000 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Omnimate Data |
| Packaging | Box |
| Connector Type | USB-B (USB TYPE-B) |
| Number of Contacts | 4 |
| Gender | Receptacle |
| Specifications | USB 2.0 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mounting Feature | Vertical |
| Termination | Solder |
| Features | – |
| Ingress Protection | IP20 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Ports | 1 |
| Current Rating (Amps) | – |
| Voltage – Rated | 30V |
| Mating Cycles | 1500 |
| Shielding | Shielded |
| Equivalent Quality | Weidmüller |




