Image shown is a representation only. Exact specifications should be obtained from the product data sheet.
3-6318490-6
| Part Number | 3-6318490-6 |
|---|---|
| Manufacturer | Yolong |
| Description | Connector Receptacle 220Pos Smd Gold |
| In-stock | 1405 |
request a quote
3-6318490-6 Description
| Type | Description |
|---|---|
| Series | Free Height (FH) |
| Equivalent Quality | TE |
| Packaging | Tray |
| Connector Type | Receptacle, Center Strip Contacts |
| Number of Positions | 220 |
| Pitch | 0.020″ (0.50mm) |
| Number of Rows | 2 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Features | Board Guide, Ground Plate |
| Contact Finish | Gold |
| Contact Finish Thickness | 8.00µin (0.203µm) |
| Mated Stacking Heights | 5mm, 8mm |
| Height Above Board | 0.128″ (3.25mm) |




